MISTRZ z Francji kończy karierę

Kolejny biathlonowy mistrz kończy karierę sportową. Mowa tu o pochodzącym z Céret – Martinie Fourcade. Trzydziestojednoletni Francuz wczoraj w biegu pościgowym na dystansie 12,5 kilometra okazał się najlepszy. Zawody w fińskim Kontiolahti były bardzo udane dla Trójkolorowych. Na drugim stopniu podium ze stratą 2,9 sekundy zajął Quentin Fillon Maillet, tuż za nim był trzeci z Francuzów – Tuż za podium uplasował się zdobywca Pucharu Świata – Norweg Johannes Thingnes Bø. W stawce biegaczy mieliśmy jednego reprezentanta Polski – Grzegorza Guzika. Nasz zawodnik na zakończenie sezonu 2019/2020 zajął 40. miejsce, co dało mu jeden punkt do klasyfikacji Pucharu Świata. 

Po minięciu linii mety Martin Fourcade czekał na rywali. i żegnał się ze wszystkimi. W jednym z wywiadów po zakończeniu zawodów w Kontiolahti powiedział:
„Nie mógłbym napisać piękniejszego scenariusza. Dziękuję za ten weekend. Oczywiście szkoda, że na trybunach nie ma kibiców, ale jak wiele lat temu zaczynałem swoją przygodę z biathlonem, to też nie miałem fanów. Cieszę się, że są moi następcy, to ułatwiło mi podjęcie decyzji o zakończeniu kariery. Wierzę, że zostawiam reprezentację Francji silną.” .  Poniżej widzimy reprezentantów Francji cieszących się z sukcesu swojego lidera, jakim przez lata był Martin Fourcade. 

Lista sukcesów sportowca z Céret jest długa. Francuz w swojej karierze stawał 145 razy na podium. 79-krotnie Martin Fourcade miał okazję wysłuchiwać „Marsylianki”. Czterdzieści razy zajmował drugie miejsce, a 26-krotnie był trzeci. Biathlonista zadebiutował 13 marca 2008 roku w sprincie w Oslo. Niespełna 20-letni Fourcade zajął 61. miejsce. Przez 13 lat startów 31-latek wywalczył siedem dużych kryształowych kul z rzędu w sezonach 2011/2012 do 2017/2018. Obecny sezon zakończył na 2. miejscu. W konkurencji sprinterskiej Francuz nie miał sobie równych od sezonu 2011/2012.  W tej konkurencji oraz w biegu pościgowym zdobył po 8 małych kryształowych kul. Sportowiec z Francji pięciokrotnie triumfował w klasyfikacji generalnej biegu pościgowego oraz biegu masowego.

Warto dodać informację, że Martin Fourcade jest multimedalistą igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata zarówno indywidualnie jak i sztafecie. Francuz wystąpił na trzech igrzyskach rozgrywanych w Vancouver, Soczi, Pjongczangu. Przywiózł z nich siedem medali, z czego aż 5 był z najcenniejszego kruszcu. Pozostałe dwa medale z igrzysk olimpijskich w kolekcji biathlonisty są za zajęcie 2. miejsca. Francuz ma za sobą starty w siedmiu Mistrzostwach Świata. Biathlonista z  Céret zdobył w nich aż 28 medali:
– trzynaście złotych,
– dziesięć srebrnych,
– oraz pięć brązowych.

Martin Fourcade ma stopień podoficera w Francuskich Siłach Zbrojnych. 31-latek reprezentował również swój kraj w Światowych Zimowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych oraz Wojskowych Narciarskie Mistrzostwa Świata. W 2013 roku w Annecy podczas 2. Światowych Zimowych Wojskowych Igrzysk Sportowych zdobył brązowy medal.  Rok później w fińskiej miejscowości Sodankylä podczas Wojskowych Narciarskich MŚ zdobył dwa złote medale wywalczone za sprint i patrol  drużynowy oraz srebrny krążek za sprint drużynowy. 

Ciekawostką może być, że Francuz ma za sobą 3 starty w biegach narciarskich. W jednym z występów zdobył 9 punktów (22. miejsce). Było to w zawodach rozgrywanych w Kuusamo – 28.11.2015 roku.  W świecie biathlonu uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego sportu. Jest również ambasadorem igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Paryżu za cztery lata. Tak na oficjalnym twitterowym profilu się pożegnał: „Dziękuję za podróż. Czas się pożegnać”.  Inni zawodnicy mówili o nim, że jest arogancki i lubi prowokować. Konkurentom nie podobało się także, że po ostatnim strzelaniu potrafił podnosić ręce w geście triumfu, pomimo że do mety był jeszcze dystans do pokonania. 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o